Oskarżenia w sprawie wątku Cargo

0 No Comments

Afera w Mielcu to głośna sprawa, która wybuchła w 1998 roku. Wtedy to bowiem doszło do aresztowań polskich przedstawicieli zarejestrowanej za granicą firmy Grand Ltd. oraz przedstawicieli i pracowników spółek: WSK PZL Mielec oraz ZL PZL Mielec. Głównym wątkiem była afera dotycząca kontraktu z Ukrainą w sprawie licencji na produkcję An-28.  Zaś jeden z wątków pobocznych dotyczył Cargo – jednej ze spółek mieleckich zakładów.

Cała sprawa miała związek z wygranym przetargiem na dostawę samolotów pasażersko-transportowych do Wenezueli. WSK PZL Mielec na realizację kontraktu potrzebowała kwoty 20 mln USD jako gwarancji kredytowej. Z uwagi na bardzo niską zdolność kredytową, żaden bank nie zaoferowałby pożyczki. Zdecydowano, że pieniądze pożyczy Grand Ltd. w zamian za udziały PZL Mielec Cargo – jako zabezpieczenia pożyczki.

Prokurator – w akcie oskarżenia uznał, że była to próba zawłaszczenia udziałów mieleckiej spółki. A cały proces miał przebiegać na podstawie podrobionych dokumentów, które dawałyby prawną możliwość przejęcia udziałów. Józef Gaj był jednym z oskarżonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>