Powiązania między Grand Ltd. a WSK PZL Mielec

0 No Comments

Afera mielecka, która wybuchła w 1998 roku dotyczyła dwóch firm: zagranicznej spółki Grand Ltd. oraz WSK PZL Mielec. To właśnie ich współpraca została zweryfikowana przez UOP jako działanie na niekorzyść mieleckich zakładów.

Grand Ltd. – wbrew temu, czego trzymał się prokurator – nie pojawiła się w Mielcu nagle. Józef Gaj i Andrzej Gaj – jako polscy pełnomocnicy spółki otrzymali rekomendacje, na podstawie których doszło do podpisania z WSK PZL Mielec umowy o consulting. Na mocy tej umowy Grand Ltd. miała doradzać, inwestować oraz kontrolować przebieg inwestycji. Miała też wgląd do dokumentacji technicznej czy sprawozdań finansowych.

Zgodnie z obowiązującą umową, przedstawiciele Grand Ltd. mieli doprowadzić do ugody między LZNT im. Antonowa a WSK PZL Mielec w sprawie praw autorskich na samolot An-28. To właśnie jego modyfikacja wygrała przetarg na dostawę samolotów do Wenezueli. Bez regulacji nie byłaby możliwa realizacja przetargu, który – z powodu roszczeń strony ukraińskiej – został zablokowany. Delegacji, która w 1996 roku wyruszyła do Kijowa udało się osiągnąć zamierzony cel. Strona ukraińska podpisała ugodę, w zamian za co Grand Ltd. otrzymała wysokie wynagrodzenie.

Ponadto polscy reprezentanci, współpracując z WSK PZL Mielec mieli pożyczyć mieleckim zakładom kwotę potrzebną do realizacji przetargu w zamian za zastaw w postaci udziałów PZL Mielec Cargo.

Jako że wszystkie działania Grand Ltd. i WSK PZL Mielec wydały się podejrzane, Józef Gaj skazany został przez prokuratora, zanim jeszcze zapadł wyrok. Sąd jednak nie przychylił się do wniosku prokuratury. Wszystkie osoby zasiadające na ławie oskarżonych zostały uniewinnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>