Umowa z 1978 r. a konieczność uregulowania kontaktów z LZNT im. Antonowa

0 No Comments

W czerwcu 2010 roku zapadł pierwszy wyrok, z jakim była związana afera w Mielcu dotycząca tzw. wątku Antonowa. Zdaniem prokuratora nie było konieczności regulowania kontaktów w sprawie licencji na samoloty An-28. W efekcie doszło do wyłudzenia ponad 15 mln złotych na szkodę WSK PZL Mielec oraz ZL PZL Mielec.

Prokurator był zdania, że licencja na samoloty została uregulowana już w 1978 roku – zgodnie z umową podpisaną między Rządem PRL a Rządem ZSRR, w której nieodpłatnie została przekazana licencja na dokumentację techniczną, dotyczącą produkcji samolotu An-28. Dlatego też uznał, że żądania strony ukraińskiej związane z wypłatą 18,5 mln USD są bezzasadne, podobnie jak wypłata wynagrodzenia  na rzecz Grand Ltd. z tytułu doprowadzenia do ugody pomiędzy WSK PZL Mielec a LZNT im. Antonowa.

W efekcie na ławie oskarżonych zasiedli m.in. Józef Gaj, Wiesław Pastuła, Piotr Rudny, Bogusław Biernacki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>